Grundlæggende Business vedtægter

Hvis du er virksomhedsejer, selv om det er en lille virksomhed, ønsker du at være vellykket. Du er uden tvivl klar over det arbejde, det tager for at gøre en virksomhed rentabel. Du kan også være klar over de forskellige skat sanktioner og andre måder at regeringen gør det vanskeligt for en lille, ung virksomhed at gøre det. Du bør overveje business indarbejdelse. Det er ikke så kompliceret, som du måske tror, det er i virkeligheden, det er ganske nemt at indarbejde din virksomhed. Ved at gøre det, vil du være at hjælpe din virksomhed til at opfylde sit potentiale.

Vedtægter er processen med at danne et nyt selskab, uanset om det er en virksomhed, en ny by regering eller en ikke-for-profit organisation. Som en virksomhedsejer er det nemt for dig at drage fordel af de mange fordele, at iblandingen har at tilbyde. Der er flere juridiske fordele ved at gå gennem processen med business indarbejdelse. For startere, vil din personlige ejendele og besiddelser være beskyttet mod kreditorer og retssager. Alle officerer i din corporation (inklusive dig) er kun ansvarlig for den mængde penge, de investerer i corporation. Og hvis du går gennem en form for personlig retssager, din virksomheds aktiver er sikret, end din personlige aktier i organisationen.

Et andet plus i business vedtægter er, at dit ejerskab i selskabet kan overføres til andre parter uden vanskelighed, undertiden med lidt eller ingen papirarbejde kræves. Også, din virksomhed vil blive beskattet med en lavere hastighed end personer. Der er ingen cutoff punkt på det tabsbeløb, der kan udføres i efterfølgende skat år, enten. Yderligere, selskaber tjene og opretholde deres egen kreditværdighed adskilt fra ejeren, uanset hvad ejerens personlige kreditvurdering kan være. Business indarbejdelse er en rigtig god måde til ikke kun beskytte organisationen, men at beskytte virksomhedsejeren så godt.

Endnu er en anden fordel til business vedtægter, at det er lettere at oprette pensionsordninger. Derudover er ejerens sundhed forsikringspræmier fuldt fradragsberettiget, hvilket er en kæmpe bonus. Og ligegyldigt hvis ejeren eller nogle andre officer i corporation passerer væk, corporation fortsætter i al evighed.

De grundlæggende trin i business indarbejdelse er temmelig ligetil. Hver stat vil have forskellige krav og gældende love, så sørg for at tjekke før du går i gang med processen. Den første ting du gør når indarbejde er at indgive et charter. Check med din tilstand (eller den tilstand, du ønsker at indarbejde i) Secretary of State kontoret for retningslinjer og egnede former til at fuldføre. Det næste skridt er at vælge et navn til din nye corporation. Du skal sørge for at tjekke varemærke registre for at undgå dobbeltarbejde og problemer senere. Næste, du skal fuldføre foreningens vedtægter. Disse er vigtige, fordi de anført angivelser vedrørende aktionær årsmøder og stemmesystemer. Du skal også hvert år en rapport om din corporation. Dette kan gøres på et årligt møde, og enhver virksomhed, der er drøftet og vedtaget er dokumenteret.

Business indarbejdelse kan være svaret på at gøre mest muligt ud af din organisation. At drage fordel af de skattemæssige fordele alene kan hjælpe med at redde – og gøre – du penge. Og afhængigt af hvilken tilstand du indarbejde i, kan du nødt til at beskæftige sig med ringe eller ingen papirarbejde og bureaukrati, og endnu færre skattespørgsmål. Business indarbejdelse er en fantastisk måde at slå din lille virksomhed til en legitim organisation, og det er ikke nær så kompliceret som det kan lyde til dig.

4 thoughts on “Grundlæggende Business vedtægter

  1. I happen to be writing to make you understand what a terrific experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized such a lot of things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the others without hassle thoroughly grasp various tricky topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for showing those valuable, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Sandra.

  2. A lot of thanks for all your valuable hard work on this web page. Kate loves getting into investigation and it’s really easy to understand why. I know all of the dynamic medium you make insightful solutions on this web blog and as well as foster participation from people on that idea so our girl is certainly discovering a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You are conducting a powerful job.

  3. A lot of thanks for all your valuable efforts on this site. Kate loves getting into investigation and it’s really easy to understand why. I know all concerning the dynamic medium you give informative solutions on this web blog and as well as foster participation from others on that content plus our daughter is always discovering a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are conducting a powerful job.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.